Podręcznik jest kontynuacją Technologii informacyjnej dla szkół ponadgimnazjalnych i jest przeznaczony do realizacji informatyki w zakresie rozszerzonym.
Treść zawarta w obydwu częściach podręcznika realizuje w pełni Podstawę programową informatyki dla zakresu rozszerzonego i umożliwia przygotowanie uczniów do matury z informatyki.
Część I podręcznika zawiera trzy rozdziały.
W Rozdziale I (Wokół algorytmiki i programowania) Autorka w przystępny sposób wprowadza ucznia w świat algorytmiki i programowania. Zagadnienia te są zazwyczaj trudne dla uczniów (czasem zupełnie nowe), dlatego materiał przedstawiany jest stopniowo. Duży nacisk położony został na wyjaśnienie zagadnień podstawowych - na początku za pomocą prostych przykładów. Takie podejście jest uzasadnione metodycznie. Jeśli uczeń zrozumie nowe metody i pojęcia na jasno sformułowanym problemie, to bez większych trudności potrafi je zastosować w zadaniach trudniejszych.
Celowo algorytmika jest łączona prawie od początku z programowaniem. Uczeń od razu widzi praktyczną realizację algorytmów - wykonanie ich w postaci programów komputerowych. Poznaje podstawowe zasady programowania na przykładzie języka Turbo Pascal.
W rozdziale II (W sieci komputerów) znajdują się poszerzone wiadomości dotyczące komputera, reprezentacji danych w komputerze, sieci komputerowych oraz Internetu.
W pierwszych tematach tego rozdziału uczeń dowiaduje się, jaką rolę w informatyce odgrywają dwa systemy pozycyjne - dwójkowy i szesnastkowy. Mając już tę wiedzę, poznaje działanie komputera, jego model logiczny. Dowiaduje się, m.in. jak w procesorze przebiega dodawanie liczb.
Po głębszym zapoznaniu się z funkcjonowaniem sieci komputerowych i ich najważniejszymi elementami uczy się, jak zbudować prostą sieć komputerową - łącząc się z drugim komputerem w swoim domu lub z komputerem kolegi z sąsiedniego domu.
Dowiaduje się również, z jakimi zagrożeniami może spotkać się w sieci i jak się przed nimi zabezpieczać.
Jeden z tematów poświęcony jest dokładnemu omówieniu systemu Linux.
W rozdziale III (Wśród multimediów) uczeń zapoznaje się z zastosowaniem urządzeń multimedialnych. Dowiaduje się, jak prezentowane są inne niż liczbowe dane w komputerze (dźwięk, obraz, film). Znacznie pogłębione są zagadnienia dotyczące grafiki komputerowej - edycji, przekształcania i fotomontażu obrazu. Poszerzone są zasady przygotowywania prezentacji multimedialnych. Wskazane są różnice w przygotowaniu prezentacji wspomagającej wystąpienie prelegenta oraz przeznaczonej do samodzielnego przeglądania przez odbiorcę.
Księgarnia internetowa "booknet.net.pl" ul.Kaliska 12 98-300 Wieluń |
Godziny otwarcia: pon-pt: 9.00-17.00 w soboty 9.00-13.00 |
Dane kontaktowe: tel: 43 843 1991 fax: 68 380 1991 e-mail: info@booknet.net.pl
|