Komentarz szczegółowo i całościowo prezentuje problematykę zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Omówiono w nim nie tylko podstawowe dla tej problematyki akty prawne, jak ustawę o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i rozporządzenia wykonawcze, lecz również te źródła prawa, które w praktyce administrowania funduszem mają nie mniej kluczowe znaczenie, czyli ustawę o związkach zawodowych czy przepisy dotyczące ubezpieczeniach społecznych i kompetencji ZUS. W komentarzu przeanalizowano m.in. aktualne stanowisko ZUS w zakresie funduszu oraz kwestie związane z kontrolowaniem pracodawców i ewentualnymi odwołaniami od decyzji ZUS włączających świadczenia socjalne do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Komentarz przedstawia aspekty proceduralne sporów z ZUS, zarówno administracyjne, jak i cywilne, w tym problematykę rozkładu ciężaru dowodu.
Autor prezentuje nowe spojrzenie na kwestie funduszu, w szczególności na konieczność stosowania kryteriów socjalnych, ich wzajemną relację oraz rozumienie poszczególnych kryteriów, w tym najbardziej problematycznego kryterium sytuacji materialnej. Porusza kwestie nieomawiane szerzej w doktrynie i orzecznictwie, takie jak komplementarność, pakietowość i nieroszczeniowość świadczeń socjalnych, dopuszczalność stosowania kryteriów niesocjalnych, możliwość zawieszenia funduszu czy dopuszczalność zautomatyzowanego przyznawania świadczeń socjalnych. Komentarz omawia też relacje pracodawca?organizacje związkowe, w tym kwestie powództw o zwrot środków funduszu, zakresu koniecznych uzgodnień, jak również możliwych roszczeń pracowniczych wobec związków zawodowych niewłaściwie korzystających ze swoich ustawowych uprawnień dotyczących funduszu.
Napisany przez praktyka z wieloletnim doświadczeniem komentarz bazuje na orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych. Poddaje krytycznej analizie orzecznictwo i doktrynę, wskazując rozwiązania, które nie tylko będą zgodne z ustawą, lecz także będą zrozumiałe i wykonalne dla podmiotów na co dzień mających do czynienia z przepisami dotyczącymi funduszu, tj. pracodawców, ich partnerów społecznych i pracowników.